محافظت از گوشی

نکات ایمنی در محافظت از گوشی و افزایش امنیت آن

محافظت از گوشی و اطلاعات آن امریست که دغدغه اصلی امنیت تلفن های همراه می باشد. گوشی ای که در دست دارید می تواند پیشرفته ترین دستگاه نظارت بر شما باشد. از آشکارسازی خصوصی ترین موارد تا مکان فعلی شما. اگر این اطلاعات جایی درز کند دیگر امکان پاک کردن آن وجود ندارد. به عبارتی آبی که رفته دیگه به جو برنمی گرده.

بهترین کاری که می توانید بکنید این است که کلا مکان خود را در اختیار هیچ کسی قرار ندهید. امروزه اپلیکیشن های زیادی در اینترنت و حتی بازارهای معتبر مانند کافه بازار و یا حتی گوگل پلی وجود دارند که می توانند بدون اجازه اطلاعات شما را سرقت کنند و شناسایی این نرم افزارها توسط این بازارها کار چندان راحتی نیست و حتی در برخی مواقع غیرممکن است زیرا نمی توان نیت برنامه نویس را از تولید همچین نرم افزارهایی دانست.

بررسی حق دسترسی ها

در اپلیکیشن های اندرویدی بخشی به اسم حق دسترسی ها داریم که کاربر باید برای دسترسی اپلیکیشن به اطلاعاتی خاص را بدهد اما این اجازه در اندرویدهای نسخه 6 به پایین در هنگام نصب و در اندرویدهای 6 و 6 به بالا هر زمان که نیاز به دسترسی باشد. اما این اجازه فقط یک بار از کاربر خواسته می شود.

متاسفانه برای شناسایی اپلیکیشن هایی که قصد سرقت اطلاعات شما را دارند، باید خودتان برنامه نویس اندروید باشید تا بتوانید تا حدودی آنها را تشخیص دهید. برای مثال نرم افزار عکاسی نباید تقاضای حق دسترسی به مکان جغرافیایی را داشته باشد اما ممکن است این نرم افزار بخواهد مکان کاربر را نیز بصورت اتوماتیک بر روی عکس قرار دهد که در این صورت باید حق دسترسی را داشته باشد.

همانطور که متوجه شدید یافتن این اپلیکیشن ها کاری سخت است و باید توسط افراد متخصص بررسی شوند که امکان بررسی تمامی نرم افزارها و اپلیکیشن های موجود تقریبا امریست غیرممکن.

توقف اشتراک گذاری مکان خود در اپلیکیشن ها

بهترین کاری که می توانید انجام دهید خاموش کردن مکان نمای گوشی می باشد. اپلیکیشن ها بهترین ابزار برای سرقت اطلاعاتی مانند مکان شما هستند. اگر می خواهید کسی مکان فعلی شما را نداند پس مکان (Location) خود را خاموش کنید.

جلوگیری از ذخیره مکان شما در گوگل

شرکت گوگل در برخی مواقع اطلاعات کاربران خود را ذخیره می کند که برای جلوگیری از این کار باید وارد حساب گوگل خود شوید و از آنجا آن را غیرفعال نمایید.

نتیجه گیری

غیرفعال کردن و حق دسترسی ندادن به اپلیکیشن ها در برخی موارد غیرممکن است. برای مثال دنبال آدرسی و یا مسیری در گوگل مپ هستید که در این صورت قرار ندادن مکان فعلی خود در اختیار گوگل امریست غیرممکن. بنابراین در استفاده از اپلیکیشن ها دقت نمایید. با رعایت نکات زیر تا حدودی می توانید امنیت اطلاعات خود را تضمین کنید و از گوشی خود محافظت نمایید

  • غیرفعال کردن سرویسها زمانی که از آنها استفاده نمی کنید مانند مکان جغرافیایی (Location)
  • ارتقا نسخه اندروید در صورت وجود آپدیت جدید
  • دانلود اپلیکیشن ها از منابع معتبر
  • بررسی حق دسترسی ها و منطقی بودن این حقوق. برای مثال اپلیکیشن دوربین اگر تمامی دسترسی ها را بخواهد، غیرمنطقی است.